Choroba De Quervain powstaje w wyniku patologicznego zwężenia pierwszego przedziału prostowników tj. anatomicznego tunelu, w którym biegną ścięgna odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Jej objawami są dolegliwości bólowe nadgarstka po stronie promieniowej, szczególnie nasilone przy ruchach przywiedzeniowych nadgarstka przy zgiętych w pieść palcach. Choroba występuje u osób w różnym wieku, a jej etiologia nie jest ostatecznie poznana. Przez wiele lat sądzono, że przyczyną dolegliwości w ch. De Quervaina jest ograniczony stan zapalny. Ostatnie doniesienia w piśmiennictwie fachowym nie potwierdzają tej teorii.

Osobami u których zaobserwowano częstsze występowanie ch.de Quervaina są młode matki. Dolegliwości pojawiają się najczęściej w 4 – 6 tyg. po porodzie i związane są ze zmianami hormonalnymi.

W pierwszej fazie leczenie choroby de Quervein’a powinno być zachowawcze i polega na unieruchomieniu kciuka i nadgarstka oraz stosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych.

W przypadku braku poprawy można zastosować zastrzyk sterydów do pierwszego przedziału prostowników choć wg. danych z piśmiennictwa postępowanie takie cechuje się przejściową poprawą i nawrotem dolegliwości.

Chirurgiczne odbarczenie pierwszego przedziału prostowników jest leczeniem definitywnym ch. De Quiervaina dającym najlepsze wyniki i mającym najniższy odsetek nawrotów dolegliwości. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po zabiegu opuszcza klinikę. W okresie pooperacyjnym wymagane jest unieruchomienie nadgarstka i kciuka w ortezie do zagojenia rany (zwykle 10-14 dni). Po tym okresie zalecane są rehabilitacyjne ćwiczenia usprawniające

POWRÓT
dr. n. med.
Kamil Pietrasik
Najważniejszą wartością łączącą pacjenta i lekarza jest zaufanie

Klinika Estivance oddział Warszawa

+48 22 898 34 51 +48 884 678 678 ul. Bukowińska 22a
02-703 Warszawa - Mokotów
formularz kontaktu

Klinika Estivance oddział Radom

+48 48 360 44 56 +48 884 88 6600 ul. Gagarina 1
26-600 Radom
formularz kontaktu
do góry