„Palec zatrzaskujący” to potoczna nazwa zaciskającego zapalenia pochewki ścięgna (tenosynovitis). Istotą choroby jest zwężenie anatomicznego kanału wytworzonego przez system więzadeł dla gładkiego przemieszczania się ścięgien zginaczy palców. Niekiedy przyczyną może być patologiczne powiększenie się (tj. guzek) w obrębie w/w ścięgien. Objawami wstępnej fazy choroby jest uczucie dyskomfortu w dystalnej części dłoni nasilające się przy próbie zgięcia palca i bolesność uciskowa w tej okolicy. W zaawansowanej postaci dochodzi do „zablokowania” palca w pozycji zgięciowej bez możliwości jego wyprostowania.

Istotą leczenia jest przywrócenie gładkiego przesuwu ścięgien zginaczy przez ich pochewkę.

Leczenie mało zaawansowanych postaci choroby można rozpocząć od unieruchomienia i stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych. Inną, mało inwazyjnym sposobem jest podanie miejscowe steroidów w okolice zapalnie zmienionej pochewki i ścięgna. W przypadku gdy w/w metody okazują się nieskuteczne jedynym rozwiązaniem pozostaje zabieg operacyjny. Jego celem jest przecięcie patologicznie zmienionego więzadła (pochewki zginaczy) i przywróceniu warunków do gładkiego przesuwu ścięgien zginaczy placów.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Po operacji obowiązuje elewacja operowanej kończyny i ochrona przed urazami do zagojenia ran. Powrót do normalnej aktywności zawodowej z udziałem operowanej ręki następuje po 2-3 tygodniach. W okresie pooperacyjnym zalecana jest rehabilitacja ręki.

POWRÓT
dr. n. med.
Kamil Pietrasik
Najważniejszą wartością łączącą pacjenta i lekarza jest zaufanie

Klinika Estivance oddział Warszawa

+48 22 898 34 51 +48 884 678 678 ul. Bukowińska 22a
02-703 Warszawa - Mokotów
formularz kontaktu

Klinika Estivance oddział Radom

+48 48 360 44 56 +48 884 88 6600 ul. Gagarina 1
26-600 Radom
formularz kontaktu
do góry