g35j76

Diagnostyka dermatologiczna służy do dokładnych oględzin skóry pod kątem ogólnej oceny kondycji skóry, chorób dermatologicznych, jak również w celu obserwacji znamion barwnikowych i niebarwnikowych.
Przeprowadzenie diagnostyki skóry oraz wywiad z pacjentem pozwala na kompleksową pielęgnację skóry, podjęcie decyzji co do wyboru rodzaju zabiegu, terapii oraz właściwy dobór preparatów.

Badanie skóry odbywa się zarówno wizualnie (rodzaj, defekty, kolor, powierzchnia: sucha, lśniąca), jak również palpacyjnie (gładkość naskórka, elastyczność skóry – poprzez ucisk fałdu skórnego, napięcie mięśni, grubość podściółki tłuszczowej). Możliwe jest też użycie specjalistycznych przyrządów takich jak np. lampa lupa bezcieniowa, lupa powiększająca, dermatoskop, korneometr.

Istnieje wiele parametrów określających skórę: jej barwa, grubość podściółki tłuszczowej, powierzchni ( np. matowa, sucha, błyszcząca, świecąca się, gładka, szorstka, łuszcząca się), elastyczność skóry, stopień ukrwienia i nawilżenia, ilość wydzieliny łojowej, pory skóry (zwarte, poszerzone), defekty (np. zmiany barwnikowe – piegi, przebarwienia), zmarszczki, wiotkość, napięcie, wrażliwość itp. Rodzaj cery zależy od takich czynników jak: płeć, stan zdrowia, tryb życia, klimat,rodzaj wykonywanej pracy, sposobu pielęgnacji.

Właściwa pielęgnacja cery pozwala na zachowanie jej przez długi czas w dobrej kondycji, spowolnienie procesów starzenia, a także niekiedy uniknięcie problemów dermatologicznych. Poddawanie się diagnostyce skóry to nie tylko sprawa kosmetyki, ale także bezpieczeństwa. Pozwala na monitorowanie zmian skórnych (znamion barwnikowych) i ewentualne wczesne wykrycie transformacji nowotworowej oraz do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Diagnostyka przeprowadzana przy pomocy dermatoskopii i cyfrowej pozwala na ocenę znamion barwnikowych w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu i opiera się na obserwacji ich asymetrii, odgraniczenia od otoczenia, różnorodności barw, wielkości i charakterystycznych struktur, które nie są widoczne w badaniu bez użycia dermatoskopu.

POWRÓT
dr. n. med.
Maciej Krajewski
Uzyskujemy wysokiej jakości, naturalne i długotrwałe rezultaty poprawy i zachowania urody

Klinika Estivance oddział Warszawa

+48 22 898 34 51 +48 884 678 678 ul. Bukowińska 22a
02-703 Warszawa - Mokotów
formularz kontaktu

Klinika Estivance oddział Radom

+48 48 360 44 56 +48 884 88 6600 ul. Gagarina 1
26-600 Radom
formularz kontaktu
do góry