Kontakt Warszawa

chirurgia ręki

Technologia

Leczenie urazów ścięgien prostowników

Ścięgna to łącznotkankowe struktury łączące mięsień z kością. Przy ich pomocy siła generowana przez brzusiec mięśnia jest przenoszona na kość co w efekcie powoduje ruch w stawach. Na powierzchni grzbietowej ręki i palców ścięgna prostowników znajdują się bardzo powierzchownie co czyni je podatnymi na urazy. W zależności od poziomu uszkodzenia obserwowany jest rożnego stopnia deficyt wyprostu palca.

Objawami najczęstszych urazów ścięgien prostowników są:

  • palec młoteczkowaty (opadanie najbardziej dystalnej części palca po urazie na poziomie paliczka dystalnego)
  • zniekształcenie typu butonierki (przykurcz w stawie międzypaliczkowym bliższym po urazach na poziomie paliczka środkowego)
  • palec opadający (trudności w wyproście całego palca po urazach na poziomie grzbietu ręki)

Sposób leczenia urazów ścięgien prostowników uzależniony jest od ich rodzaju, poziomu, czasu powstania i zniszczeń okolicznych tkanek i może mieć charakter zachowawczy (unieruchomienie palca) lub operacyjny. W przypadkach gdy proste zeszycie końców przeciętego ścięgna nie jest możliwe konieczne staję się przeprowadzenie większego zabiegu celem przywrócenia funkcji prostowania palca, co w przypadku urazów zadawnionych nie zawsze jest możliwe. Gojenie uszkodzonego ścięgna prostownika przebiega z wytworzeniem blizny, która może ograniczać ruchomość palca. Zawsze wskazana jest specjalistyczna rehabilitacja, której znaczenie dla ostatecznego wyniku leczenia jest nie mniej ważne niż sam zabieg lub unieruchomienie. Mimo precyzyjnie przeprowadzonej operacji i właściwej rehabilitacji, pełna sprawność naprawianego ścięgna może nigdy nie zostać przywrócona. W przypadkach gdy nie można zastosowaś rehabilitacji lub jest ona niewłaściwie prowadzona dochodzi najczęściej do powstania zrostów co może wymagać przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Leczenie urazów ścięgien prostowników jest procesem złożonym, wymagającym obok doświadczenia operatora i rehabilitanta świadomej współpracy chorego. Zabieg przeprowadza się w blokadzie regionalnej. W okresie pooperacyjnym ręka unieruchomiona jest w longecie i powinna być utrzymywana w elewacji.

Leczenie urazów ścięgien zginaczy

Ścięgna to łącznotkankowe struktury łączące mięsień z kością. Przy ich pomocy siła generowana przez brzusiec mięśnia jest przenoszona na kość co w efekcie powoduje ruch w stawach. Na palcach ścięgna zginaczy znajdują się w łącznotkankowych pochewkach, które zapewniają ich bliższe kości położenie i lepszą funkcję. Głębokie rany dłoniowej powierzchni ręki mogą spowodować uszkodzenie ścięgien zginaczy a także okolicznych nerwów i naczyń. Często powierzchownie niewielki uraz ręki może spowodować znaczne uszkodzenia struktur głębiej położonych. Zawsze konieczne jest dokładne zbadanie ręki przez specjalistę w tej dziedzinie. W przypadku całkowitego przecięcia obydwu ścięgien zginaczy zgięcie palca jest niemożliwe. Jeśli dojdzie do uszkodzenia częściowego któregoś z w/w ścięgien zginanie palca jest wciąż możliwe ale upośledzone i z czasem może doprowadzić do dysfunkcji palca.

Ponieważ końce przeciętego ścięgna zginacza oddalają się od siebie odtworzenie jego ciągłości wymaga zawsze leczenia operacyjnego. Zabieg ten można przeprowadzić w pierwszych godzinach po urazie jeśli rana jest czysta lub odroczyć jeśli istnieje podejrzenie jej zakażenia. We wtórnych rekonstrukcjach ścięgien konieczne może okazać się postępowanie dwuetapowe. W pierwszej kolejności wszczepiana jest silikonowa proteza celem wytworzenia anatomicznego przedziału dla ścięgna a w drugiej właściwa jego rekonstrukcja. W niektórych sytuacjach gdy nie jest możliwe zbliżenie końców przeciętego ścięgna, jego ciągłość zostaje odtworzona przy pomocy przeszczepu. W okresie pooperacyjnym (6-8tyg) stosowana jest zawsze specjalistyczna rehabilitacja, bez której nie można spodziewać się dobrego efektu nawet najlepiej przeprowadzonego zabiegu.

Mimo precyzyjnie przeprowadzonej operacji i właściwiej rehabilitacji pełna sprawność naprawianego ścięgna może nigdy nie zostać przywrócona. W przypadkach gdy nie można zastosować rehabilitacji lub jest ona niewłaściwie prowadzona dochodzi najczęściej do powstania zrostów co może wymagać przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Leczenie urazów ścięgien zginaczy jest procesem złożonym i wymagającym obok doświadczenia operatora i rehabilitanta świadomej współpracy chorego. Zabieg przeprowadza się w blokadzie regionalnej. W okresie pooperacyjnym ręka unieruchomiona jest w longecie grzbietowej i powinna utrzymywana być w elewacji.

Powrót do normalnej aktywności zawodowej z udziałem ręki może nastąpić po 2-3 miesiącach jeśli nie wystąpią powikłania.

Zapraszamy na leczenie urazów ścięgien prostowników i zginaczy do Kliniki Krajewski w Warszawie

Masz pytania?

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas! Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i doradzimy w kwestii zabiegu!

    Warszawa - Mokotów

    ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
    +48 884 678 678,+48 22 898 34 51
    recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

    Warszawa - Powiśle

    ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
    +48 884 678 678,+48 22 690 00 80
    recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

    Radom

    ul. Gagarina 1,26-600 Radom
    +48 884 886 600,+48 48 360 44 56
    recepcja.radom@klinikakrajewski.pl

    Warszawa - Mokotów

    ul. Bukowińska 22a,02-703 Warszawa
    +48 884 678 678,+48 22 898 34 51
    recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

    Warszawa - Powiśle

    ul. Orłowicza 12/U2,00-414 Warszawa
    +48 884 678 678,+48 22 690 00 80
    recepcja.warszawa@klinikakrajewski.pl

    Radom

    ul. Gagarina 1,26-600 Radom
    +48 884 886 600,+48 48 360 44 56
    recepcja.radom@klinikakrajewski.pl