Leczenie łysienia

Włosy stanowią bardzo ważny element w kształtowaniu naszego wizerunku i samopoczucia. Niezależnie od wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ich utrata wiąże się z dużym dyskomfortem, stanowiąc nie tylko problem kosmetyczny, ale i psychologiczny.

Fizjologicznie wzrost włosów nie odbywa się w sposób ciągły. Każdy włos rośnie w swoim rytmie. Przechodzi przez fazę wzrostu, fazę przejściową do fazy stanu spoczynku, wypada a z jego mieszka wyrasta kolejny nowy włos. Trudno określić dlaczego dochodzi do ich nadmiernego wypadania. Przyczyn jest wiele: mechaniczne, toksyczne, polekowe, zaburzenia hormonalne, grzybice skóry owłosionej, łojotokowe zapalenie skóry, nieprawidłowe wchłanianie i choroby zapalne jelit, stres, połóg, okres laktacji, odstawienie antykoncepcji hormonalnej.

Najczęstszą formą łysienia jest łysienie plackowate oraz łysienie androgenowe mężczyzn i kobiet. Łysienie plackowate rozpoczyna się nagle. Początkowo powstaje pojedyncze okrągłe ognisko a następnie pojawiają się liczne nowe ogniska gdzie nie leczone mogą doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Problem ten może dotyczyć też okolicy brwi, rzęs, pach i narządów płciowych. Łysienie plackowate charakteryzuje się skłonnością do samoistnego odrostu włosów. Na początku włosy, które odrastają mogą nie zawierać pigmentu, a po pewnym czasie obserwuje się jego pojawienie.

Łysienie androgenowe może przybierać różną postać która jest uzależniona od płci pacjenta. U kobiet może być objawem zaburzeń hormonalnych takich jak: zespół pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników, zespół Cushinga (nadczynność kory nadnerczy pierwotna lub wtórna), zespół nadnerczowo-płciowy, guzy jajnika lub nadnerczy. Dochodzi do stopniowego ścieńczenia, przerzedzenia włosów, głównie na szczycie głowy. Łysienie androgenowe u mężczyzn może wystąpić w różnym wieku. W dużym stopniu jest ono uwarunkowane genetycznie. Często towarzyszy mu łojotok, który nasila nie tylko wypadnie włosów, ale także zmiany trądzikowe. Łysienie rozpoczyna się w okolicy czołowej pogłębiając zakola i/lub w okolicy szczytowej i rozszerza się doprowadzając do powstania rozległej łysiny z wianuszkiem włosów otaczającym łysinę.

Dużą grupę stanowi też łysienie bliznowaciejące, czyli wtórne. Polega ono na utracie włosów wywołanej bliznowaceniem skóry owłosionej co związane jest z różnymi chorobami włosów lub skóry owłosionej głowy jak: urazy mechaniczne, oparzenia II i III stopnia, ciężkie postacie półpaśca, niektóre grzybice, choroby bakteryjne, toczeń rumieniowaty, twardzina skóry, liszaj płaski i inne. W powyższych przypadkach niezbędne jest szybkie rozpoznanie choroby zasadniczej i wdrożenie odpowiedniej terapii, która często pozwala na ograniczenie wielkości bliznowaciejącej skóry.

Leczenie łysienia należy rozpocząć po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i po dokładnej diagnostyce. Czynniki brane pod uwagę w diagnostyce łysienia to: badania laboratoryjne, ocena ilościowa i jakościowa włosów ( Trichogram – badanie włosa), jak i ich pielęgnacja: mycie, kosmetyki, dieta.

Jedną z niezwykle skutecznych terapii wspomagających leczenie utraty włosów jest mezoterapia .Jest to zabieg owłosionej skóry głowy, który działa pobudzająco, zwiększa ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych, co prowadzi do zatrzymania wypadania włosów, jak również stwarza korzystne warunki do ich odrostu. Skład preparatu podawanego podczas zabiegu jest dobierany każdorazowo, biorąc pod uwagę wiek, płeć i rodzaj problemu zdrowotnego pacjenta. Preparaty zawierają związki mineralne, witaminy, leki przeciwzapalne, krzemionkę organiczną, minoksydyl, oligoelementy, dekspantenol i inne składniki sprzyjające regeneracji struktury włosów. Systematyczne wykonywanie zabiegów mezoterapii owłosionej skóry głowy przynosi szczególnie dobre efekty.

WSKAZANIA:

PRZECIWWSKAZANIA:

Zapisz się na wizytę już dziś!

© 2017 Klinika Krajewski. All Rights Reserved.