Zespół uciskowy nerwu łokciowego w okolicy łokcia wywołany jest nadmiernym uciskiem na ten nerw przez struktury łącznotkankowe. W okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej nerw położony jest w swojej bruździe znajdując się bezpośrednio na kości. Przerośnięte struktury łącznotkankowe lub odmienności anatomiczne powodują dociśnięcie nerwu do kości dając objawy zaburzeń czucia (drętwienia, mrowienia palców), które z czasem mogą przejść w dolegliwości bólowe palców IV-V, a także osłabienie siły chwytnej ręki na skutek atrofii jej mięśni wewnętrznych.

Dane z wywiadu i badanie fizykalne pozwalają często na rozpoznanie tej jednostki chorobowej. W wątpliwych przypadkach koniecznym może okazać się wykonanie specjalistycznych badań (USG, EMG).

W przypadku braku poprawy po zastosowanym leczeniu zachowawczym postępowaniem z wyboru jest interwencja chirurgiczna. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub blokadzie regionalnej.

Cięcie zlokalizowane jest na przyśrodkowej powierzchni łokcia. W czasie zabiegu nerw zostaje uwolniony z otaczających tkanek i jeśli zachodzi taka konieczność przemieszczony w pozycję pozaanatomiczną w celu uniknięcia nawrotów dolegliwości.

W okresie pooperacyjnym obowiązuje ochrona przed urazami oraz elewacja operowanej kończyny do zagojenia się ran. Po zdjęciu szwów skórnych (10-14 doba) wskazana jest rehabilitacja ruchowa jak i fizykoterapia. Operacja stwarza warunki do regeneracji patologicznie zmiennej struktury nerwu. Ustąpienie dolegliwości bólowych pacjenci odczuwają bezpośrednio po operacji. Drętwienia i parestezje mogą utrzymywać się do kilku miesięcy po zabiegu lub wcale nie ustąpić.

Powrót do normalnej aktywności zawodowej z udziałem ręki jest możliwy po 4-6 tyg. od operacji.

POWRÓT
dr. n. med.
Kamil Pietrasik
Najważniejszą wartością łączącą pacjenta i lekarza jest zaufanie

Klinika Estivance oddział Warszawa

+48 22 898 34 51 +48 884 678 678 ul. Bukowińska 22a
02-703 Warszawa - Mokotów
formularz kontaktu

Klinika Estivance oddział Radom

+48 48 360 44 56 +48 884 88 6600 ul. Gagarina 1
26-600 Radom
formularz kontaktu
do góry